Özel, Hatay için konuştu: 'Siyasi talimat ile yapılmıştır'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, YSK'nın Hatay için yapılan başvuruyu reddetmesine karşılık, 'Bu siyasi bir karardır, siyasi talimat ile yapılmıştır. Siyasi talimat bu sefer öyle gizli kapaklı verilmemiştir.' söylemelerinde bulundu. 

Özel, Hatay için konuştu: 'Siyasi talimat ile yapılmıştır'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, YSK’nın Hatay için yapılan başvuruyu reddetmesine karşılık, “Bu siyasi bir karardır, siyasi talimat ile yapılmıştır. Siyasi talimat bu sefer öyle gizli kapaklı verilmemiştir.” söylemelerinde bulundu. 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, YSK’nın Hatay için yapılan başvuruyu reddetmesinden sonra ilk kez konuştu. Özel, kararı hukuksuz olarak yorumladı.

Genel Başkan Özel’in açıklamaları şu yönde: "Talebimiz YSK tarafından, YSK'daki temsilcimizin ifadesiyle kapağı dahi açılmadan reddedildi. 


Bundan beş yıl önce İstanbul seçimleri bizim ortaya koyduğumuz çeşitli iddialar, çeşitli delillerden yoksun olduğu hâlde iptal edilmişken, orada bir iptal gerekçesi varsa, burada sekiz kat haklı gerekçe varken, kapağının bile açılmadan reddedilmesi tam bir hukuksuzluktur.

 Bu siyasi bir karardır, siyasi talimat ile yapılmıştır. Siyasi talimat bu sefer öyle gizli kapaklı verilmemiştir. 


Erdoğan tarafından daha YSK toplantısı başlamadan önce şu ifade kullanıldı, grup toplantısında, canlı yayında; 'YSK Hatay konusunda son noktayı koydu'. Toplanmadılar ki nereden biliyorsun son noktayı koyduğunu? Bu ifade zaten açıkça talimattır, verdiğin talimatın itirafıdır.


ÖLÜ SEÇMEN OY KULLANDI İDDİASI


 Devamında 'Ölü seçmenlerin oy kullandığı yalandır' diyor. Nereden biliyoruz? Siz İstanbul seçimlerinde böyle bir şey iddia ettiniz ve seçimleri iptal ettiler.

Torbaların içine dahi bakmadan sadece 3 bin tane ölü seçmen oy kullandı diyoruz, listesini veriyoruz. Sadece YSK araştırma kararı verse, sandık başındaki imza föylerini istese sonuç ortaya çıkacak. 


O yüzden kapağını bile açmıyor. Açsa, ölü seçmenin oy kullandığı gün gibi ortada.”