Hatay Milletvekili Can Atalay, neden tutuklandı?

Hatay'ın TİP Milletvekilli Can Atalay, neden hapse girdi? İşte Hatay milletvekilinin tutuklanma nedeni…

Hatay Milletvekili Can Atalay, neden tutuklandı?

Hatay’dan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili olarak seçilen Şerafettin Can Atalay, Milletvekili olarak seçilmesine rağmen halen Silivri Cezaevinde tutuklu bulunuyor. Peki Can Atalay neden tutuklandı? İşte detaylar… 


CAN ATALAY NEDEN TUTUKLANDI?


Can Atalay, Soma faciası, Ermenek maden kazası, Adana öğrenci yurdu yangını, Çorlu tren kazası gibi Türkiye'deki birçok toplumsal dava ile gazeteci ve yazarların düşünce özgürlüğü davalarında avukatlık yaptı. Gezi Parkı'na AVM yapılması girişimine karşı kurulan Taksim Dayanışması'nın avukatlığını yürüttü.

Gezi Davası'nda yargılandı; 2022'de 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Gezi Davası'nda sanık olarak davaya dahil edilip gözaltına alındı; yargılandığı iki davadan beraat etti. "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamasıyla yargılandığı davanın 25 Nisan 2022'da Silivri Kampusundaki İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul'un Silivri ilçesindeki Marmara Cezaevi'nde tutuklu bulunan Atalay, 2023 Genel Seçimleri’nde TİP Hatay Milletvekilli olarak seçildi.